blog_header

Blog

Wpis na blogu

W barwach niebiesko-żółtych - Piąty Kierunek

W barwach niebiesko-żółtych

Tęsknię za ukraińskimi Karpatami. Z wiadomych względów zamiennie szukam na mapie rodzimych szlaków i znajduję linię w barwach niebiesko-żółtych pomiędzy Szczyrkiem a Wisłą. Nieoczywista trasa na dwa dni spokojnej wędrówki. Wybieram styl L&F i przechodzę odcinek w jeden dzień.

Marsz rozpoczynam w centrum Szczyrku (ok. 510 m n.p.m.). Stoję pod znakiem, gdzie witają mnie szlakowskazy w trzech kolorach. Za znakami żółtymi doszedłbym do Brennej. Na południowy wschód odbija szlak zielony, który prowadzi z Bielska-Białej do Smerekowiec. Moją marszrutę wyznacza jednak kolor niebieski, który zaczyna się w Wilkowicach. Kieruję się nim na południe. Na „dzień dobry” mam 20 minut asfaltu. Po prawej mijam wybudowany w 2000 roku kościół św. Apostołów Piotra i Pawła. Dopiero za dolną stacją wyciągu krzesełkowego rozpoczynam energiczną pracę na kijach. Przede mną gigant Beskidu Śląskiego – Skrzyczne (1257 m n.p.m.).

Podejście na Skrzyczne. Szczyt Korony Gór Polski

Trasa prowadzi wzdłuż wyciągu przez Polanę Jaworzyna (ok. 940 m n.p.m.), gdzie na wysokości pośredniej stacji rozpoczyna się również szlak czerwony prowadzący w górę do Kaskady (1040 m n.p.m.), a następnie w dół do Buczkowic – to wioski leżące na pograniczu Beskidu Śląskiego (na zachodzie) oraz Kotliny Żywieckiej (na wschodzie). Tutaj też dochodzi z dołu szlak zielony, jedna z najczęściej polecanych tras na Skrzyczne – niebieskim w górę i zielonym w dół lub odwrotnie.

Po ponad dwugodzinnym podchodzeniu staję na najwyższym szczycie Beskidu Śląskiego – Skrzyczne. Jego nazwa ponoć pochodzi od odgłosu wydawanego przez żaby, które niegdyś zamieszkiwały staw pomiędzy głównym szczytem a Małym Skrzycznem. Lubię stąd widok o poranku, choć ciężko go porównać z dzikością Karpat Ukraińskich. Mój ulubiony kierunek, w którym stąd spoglądam to oddalone o 80 kilometrów Taty zamknięte w przestrzeni obserwatora od lewej masywem Babiej Góry 1725 m n.p.m. i od prawej Pilska 1557 m n.p.m.

W barwach niebiesko-żółtych

W barwach niebiesko-żółtych – Polska w całości znajdziesz w Magazynie Na Szczycie lipiec-sierpień 2022 nr 4(24). Do nabycia w wersji papierowej lub elektronicznej.

Fot. Jakub Krawczyk, Ślaska Organizacja Turystyczna

Podziel się:

Zobacz także

Pod Swańską Dziewiątką
News
5kierunek

Pod Swańską Dziewiątką

Pierwsze promienie światła malują ciepłem najwyższą górę Gruzji. Masyw Szchary na tle błękitnego firmamentu odbieram za „niebiańską” zachętę do wędrówki. W ciszy wschodzącego słońca przyjmuję

Czytaj więcej »
Sorok dniej - recenzja spektaklu
Testy/Recenzje
5kierunek

Sorok dniej – recenzja spektaklu

Sorok dniej, czyli „czterdzieści dni” to spektakl prezentowany przez grupę „Zatrzymać Obrotówkę”. Sztuka jest inspirowana książką Zbigniewa Pawlaka i Jerzego Wlazło „Pęknięte miasto. Biesłan.”

Czytaj więcej »
Kraina wojowników - Chewsuretia - Piąty Kierunek
News
5kierunek

Kraina wojowników – Chewsuretia

Krótki postój w miejscowości Korsza. Znajduje się tutaj skromne muzeum etnograficzne, którym opiekuje się lokalny artysta Szota Arabuli. Zatrzymuję się w nadziei zakupienia tradycyjnych chewsurskich

Czytaj więcej »
Polacy pomagają Ukraińcom
Poznawanie
5kierunek

Polacy pomagają Ukraińcom

Mija drugi tydzień agresji Rosyjskiej na Ukrainę. Polacy pomagają Ukraińcom dzień i noc. Zwykli ludzie we współpracy z samorządami i organizacjami pozarządowymi utworzyli społeczną sieć

Czytaj więcej »