Szukaj
Close this search box.
blog_header

Blog

Wpis na blogu

Turcja - wyprawa 2020 - podsumowanie - Piąty Kierunek

Turcja – wyprawa 2020 – podsumowanie

Miał być Bliski Wschód, ale w związku z pandemią koronawirusa nasz lot został odwołany. Wdrożyliśmy więc plan B (w zapasie były jeszcze C i D). I tak obszarem naszych poszukiwań Piątego Kierunku w trakcie letniego wypadu została Turcja – wyprawa 2020.

Turcja – wyprawa 2020 – podsumowanie

Turcja - balik ekmek - Piąty Kierunek

Na początku zwiedzamy europejską cześć Stambułu. Beata zajada się balik ekmek, czyli kanapką z filetem grillowanej ryby…

Turcja - zwierzęta Stambuł - Piąty Kierunek

Mikołaj głaszcze napotkane zwierzęta mieszkające na ulicy…

Turcja - street art Istanbul - Piąty Kierunek

a ja wypełniam kartę pamięci w aparacie między innymi street artem.

Turcja - Erzurum - Piąty Kierunek

W Polsce odbywa się druga tura wyborów prezydenckich, natomiast w Erzurum tłum kibiców szaleje na głównej ulicy miasta. Klub BB Erzurumspor zajmuje drugie miejsce w TFF 1. Lig i uzyskuje awans do Süper Lig, czyli najwyższej klasy tureckiej ligi piłkarskiej.

Turcja - Kaçkar Dağı ważny punkt wyjazdu Turcja - wyprawa 2020 - Piąty Kierunek

Po zwiedzeniu Erzurum ruszamy w góry. Wyjazd bez gór nie liczy się. Wspinamy się na najwyższy szczyt pasma Gór Pontyjskich Kaçkar Dağı 3 937 m n.p.m.. Poza cudownymi chwilami między chmurami a ziemią, spontanicznie pomagam w akcji ratunkowej powyżej jeziora Deniz.

Turcja - Doğubayazıt İshak Paşa Sarayı - Piąty Kierunek

Następnie trafiamy do miasta Doğubayazıt. Rok wcześniej jadąc autostopem, dotarliśmy jedynie do Agri, gdyż kierowca stwierdził, że „Doğubayazıt no, no, no! Doğubayazıt dangerous”.

Turcja - Ararat (tur. Ağrı Dağı, orm. Արարատ) - Piąty Kierunek

To jest nasz pierwszy raz z Araratem od tej strony. Potem trafiamy na policję, która bardzo żywo interesuje się naszymi paszportami i twierdzi, żeby tutaj nie łapać autostopu, bo jest dangerous.

Turcja - biwak nad Jeziorem Wan - Piąty Kierunek

Pomimo ostrzeżenia, autostopujemy do jeziora Wan.

Turcja - Van Kedisi - Piąty Kierunek

Następnie odwiedzamy dom przy uniwersytecie w Wan, gdzie mieszkają unikatowe koty kochające pływanie. Ich różnokolorowe oczy są obłędne.

Turcja - Tuszpa - Piąty Kierunek

Kolejny przystanek to Tuszpa, czyli  rezydencja królów urartyjskich.

Turcja - wyprawa 2020 - podsumowanie - Piąty Kierunek

W jednej z okolicznych wiosek odwiedzamy ruiny „Siedmiu kościołów” – ormiańskich śladów we wschodniej Turcji.
Turcja - Çarpanak - Piąty Kierunek

Dwukrotnie, bezskutecznie próbujemy dotrzeć na niezamieszkałą wyspę Çarpanak. Może uda się kiedyś, za trzecim razem.

Turcja - Ahtamar - Piąty Kierunek

Natomiast bez problemu, bo za pieniądze, można dostać się na wyspę Ahtamar, gdzie mieści się odremontowany na pokaz ormiański kościół Krzyża Świętego z X wieku.Turcja - Kurdowie - Piąty Kierunek

Najważniejsze święto muzułmańskie, Id al-Adha, czyli Kurban Bajram spędzamy nad jeziorem Wan w towarzystwie sympatycznych Kurdów.

Turcja - ruiny ormiańskiego kościoła - Piąty Kierunek

Następnie autostopem okrążamy jezioro by dotrzeć do ruin ormiańskiego kościoła u podnóża wygasłego wulkanu Süphan Dağı 4058 m n.p.m..

Podróżowane autostopem w czasie pandemii nie było trudne

Turcja - ormiańskie chaczkary - Piąty KierunekKolejne ślady Ormian. Dziś kurdyjska wioska, w której chaczkary służą za mur przy piecyku, a kościoły są zamienione na skład narzędzi oraz siana.

Turcja - Mardin - widok w stronę Syrii. - Piąty KierunekMardin znane z artukidzkiej architektury starej części miasta. Widok w stronę Syrii.

Turcja - słynne mydła z Mardin - Piąty KierunekAle Mardin słynie również z produkcji naturalnych mydeł.

Turcja - Şanlıurfa - miejsce narodzin Abrahama - Piąty KierunekKolejnym punktem wyjazdu jest miasto Şanlıurfa, które w starożytności pełniło funkcję centrum chrześcijaństwa syryjskiego. W tradycji muzułmańskiej to miejsce narodzin Abrahama.

Turcja - Göbekli Tepe - Piąty KierunekWażnym miejscem, które odwiedzamy to Göbekli Tepe, czyli najstarsze znane miejsce kultu stworzone przez człowieka. Przyjmuje się, że Göbekli Tepe powstało 10 tysięcy lat p.n.e..

Turcja - muzeum archeologiczne w Şanlıurfie - Piąty KierunekPozostajemy w temacie archeologii i zwiedzamy muzeum w Şanlıurfie. Miejsce obowiązkowe dla dużych i małych.

Turcja - kościół świętego Piotra w Hatay - Piąty KierunekDalej ruszamy do Antiochii (tur. Antakya lub Hatay), gdzie odwiedzamy wykuty w skale kościół świętego Piotra.

Turcja - Antiochia - Piąty Kierunek

W Antiochii mieści się również unikatowy hotel, pod którym znajduje się muzeum.

Turcja – druga strona medalu

Turcja - ulice Antiochii - Piąty KierunekObecnie Turcja boryka się z wieloma problemami: od kryzysu gospodarczego, przez uchodźców z Syrii i galopujące bezrobocie, po łamanie praw człowieka.

Turcja - Musa Ağacı - Piąty Kierunek

Musa Ağacı, czyli Drzewo Mojżesza. Według legendy wyrosło z laski Mojżesza dzięki wodzie ze źródła nieśmiertelności.

Turcja - dzialający kościół ormiański w prowincji Hatay - Piąty KierunekW prowincji Hatay działa ormiański kościół. Jest to o tyle ciekawe, że Turcja nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z Armenią. Tym samym jest to jedyny tego typu kościół na terenie Turcji.

Turcja - Vespasianus - Titus Tüneli - Piąty KierunekTunel Vespasianus – Titus to starożytny tunel wodny zbudowany dla miasta Seleucja Pieria, gdzie znajdował się ważny dla Antiochii syryjskiej port u ujścia Orontesu.

Turcja - Kağıt kebabı - Piąty KierunekHitem spotkań kulinarnych zostaje Kağıt kebabı, specjalność kuchni Hatay. Do tego soczysta sałatka i na miejscu wypiekany chleb z czarnuszką i sezamem. Niebo w gębie.

Turcja - Kapadocja - Piąty KierunekKapadocja – raj dla oka.

Turcja - Kapadocja na rowerze - Piąty KierunekNa jeden dzień zrzucamy plecaki i przesiadamy się na rowery.

Turcja - Derinkuyu Underground City - Piąty KierunekPo przejażdżce na rowerach, jakby było nam mało emocji, schodzimy pod ziemię w tunele podziemnego miasta Derinkuyu.

Turcja - Uçhisar Kalesi - Piąty KierunekNie bylibyśmy sobą, gdyśmy nie wyszli na najwyżej położone miejsce Kapadocji. Zamek w Uçhisar.

Turcja - zachód słońca nad Bosforem - Piąty KierunekPo  ponad siedmiu tygodniach zamykamy pętle wokół Turcji. Podziwiamy zachody słońca z azjatyckiej części Stambułu. Po negatywnych testach na COID-19 wracamy przez Berlin do Polski.

Podziel się:

Zobacz także

Z Etną w tle - Piąty Kierunek
News
5kierunek

Z Etną w tle

Ląduję u podnóża najwyższego czynnego wulkanu w Europie na Sycylii. Nie idę jednak z komercyjnym prądem i zostawiam za plecami Etnę, by ruszyć na północny-wschód.

Czytaj więcej »
Na kamiennym krzyżu - Piąty Kierunek
News
5kierunek

Na kamiennym krzyżu

Gdyby ktoś mnie tu „magicznie teleportował” i musiałbym zgadywać, gdzie jestem, powiedziałbym, że w Alpach. Wystarczy jednak chwila uważnej obserwacji lub odpowiedni moment, w którym

Czytaj więcej »