Szukaj
Close this search box.
blog_header

Blog

Wpis na blogu

Pod Swańską Dziewiątką

Pod Swańską Dziewiątką

Pierwsze promienie światła malują ciepłem najwyższą górę Gruzji. Masyw Szchary na tle błękitnego firmamentu odbieram za „niebiańską” zachętę do wędrówki. W ciszy wschodzącego słońca przyjmuję zaproszenie na spotkanie z górą z pierwotną radością dziecka.

Pod Swańską Dziewiątką

Jestem w wiosce Uszguli (2060-2200 m n.p.m.), w sercu Górnej Swanetii (po gruzińsku Zemo Swaneti). Gruzini od lat promują ją, jako najwyżej zamieszkane miejsce w Europie. Abstrahując od rozważań, gdzie przebiega granica między Europą a Azją, nie jest to prawda. Nawet w samej Gruzji według danych z 2014 roku na wysokości 2345 m n.p.m. leży wieś Boczorna w Tuszetii, która liczyła jednego mieszkańca. Natomiast po północnej stronie Kaukazu, w Dagestanie na wysokości 2480-2560 m n.p.m. znajduje się wioska Kurusz. W tej najbardziej wysuniętej na południe osadzie Federacji Rosyjskiej według danych z 2015 roku mieszkało 813 osób.

Uszguli de facto jest zespołem kilku wiosek: Dzibiani, Czwibiani, Lamdżuriszi, Czadżaszi, Murkmeli. I nawet, jeśli nie są one na rekordowej wysokości, to i tak miejsce to unikatowe z uwagi na średniowieczne budynki i kamienne wieże. Potwierdzeniem tego jest wpis na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1996 roku.

Pod Swańską Dziewiątką w całości znajdziesz w Magazynie Na Szczycie styczeń-luty 2023 nr 1(28). Do nabycia w wersji papierowej lub elektronicznej.

Podziel się:

Zobacz także

Z Etną w tle - Piąty Kierunek
News
5kierunek

Z Etną w tle

Ląduję u podnóża najwyższego czynnego wulkanu w Europie na Sycylii. Nie idę jednak z komercyjnym prądem i zostawiam za plecami Etnę, by ruszyć na północny-wschód.

Czytaj więcej »
Na kamiennym krzyżu - Piąty Kierunek
News
5kierunek

Na kamiennym krzyżu

Gdyby ktoś mnie tu „magicznie teleportował” i musiałbym zgadywać, gdzie jestem, powiedziałbym, że w Alpach. Wystarczy jednak chwila uważnej obserwacji lub odpowiedni moment, w którym

Czytaj więcej »