blog_header

Blog

Wpis na blogu

Pod Swańską Dziewiątką

Pod Swańską Dziewiątką

Pierwsze promienie światła malują ciepłem najwyższą górę Gruzji. Masyw Szchary na tle błękitnego firmamentu odbieram za „niebiańską” zachętę do wędrówki. W ciszy wschodzącego słońca przyjmuję zaproszenie na spotkanie z górą z pierwotną radością dziecka.

Pod Swańską Dziewiątką

Jestem w wiosce Uszguli (2060-2200 m n.p.m.), w sercu Górnej Swanetii (po gruzińsku Zemo Swaneti). Gruzini od lat promują ją, jako najwyżej zamieszkane miejsce w Europie. Abstrahując od rozważań, gdzie przebiega granica między Europą a Azją, nie jest to prawda. Nawet w samej Gruzji według danych z 2014 roku na wysokości 2345 m n.p.m. leży wieś Boczorna w Tuszetii, która liczyła jednego mieszkańca. Natomiast po północnej stronie Kaukazu, w Dagestanie na wysokości 2480-2560 m n.p.m. znajduje się wioska Kurusz. W tej najbardziej wysuniętej na południe osadzie Federacji Rosyjskiej według danych z 2015 roku mieszkało 813 osób.

Uszguli de facto jest zespołem kilku wiosek: Dzibiani, Czwibiani, Lamdżuriszi, Czadżaszi, Murkmeli. I nawet, jeśli nie są one na rekordowej wysokości, to i tak miejsce to unikatowe z uwagi na średniowieczne budynki i kamienne wieże. Potwierdzeniem tego jest wpis na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1996 roku.

Pod Swańską Dziewiątką w całości znajdziesz w Magazynie Na Szczycie styczeń-luty 2023 nr 1(28). Do nabycia w wersji papierowej lub elektronicznej.

Podziel się:

Zobacz także

Sorok dniej - recenzja spektaklu
Testy/Recenzje
5kierunek

Sorok dniej – recenzja spektaklu

Sorok dniej, czyli „czterdzieści dni” to spektakl prezentowany przez grupę „Zatrzymać Obrotówkę”. Sztuka jest inspirowana książką Zbigniewa Pawlaka i Jerzego Wlazło „Pęknięte miasto. Biesłan.”

Czytaj więcej »
W barwach niebiesko-żółtych - Piąty Kierunek
News
5kierunek

W barwach niebiesko-żółtych

Tęsknię za ukraińskimi Karpatami. Z wiadomych względów zamiennie szukam na mapie rodzimych szlaków i znajduję linię w barwach niebiesko-żółtych pomiędzy Szczyrkiem a Wisłą. Nieoczywista trasa

Czytaj więcej »
Kraina wojowników - Chewsuretia - Piąty Kierunek
News
5kierunek

Kraina wojowników – Chewsuretia

Krótki postój w miejscowości Korsza. Znajduje się tutaj skromne muzeum etnograficzne, którym opiekuje się lokalny artysta Szota Arabuli. Zatrzymuję się w nadziei zakupienia tradycyjnych chewsurskich

Czytaj więcej »
Polacy pomagają Ukraińcom
Poznawanie
5kierunek

Polacy pomagają Ukraińcom

Mija drugi tydzień agresji Rosyjskiej na Ukrainę. Polacy pomagają Ukraińcom dzień i noc. Zwykli ludzie we współpracy z samorządami i organizacjami pozarządowymi utworzyli społeczną sieć

Czytaj więcej »