Wyprawa 2017 – podsumowanie

Wyprawa 2017 - podsumowanie - Piąty Kierunek

Znajomi pytają: Wy znowu jedziecie na Kaukaz?. Opowiadamy: To już naprawdę ostatni raz. Wyprawa 2017 to siódme spotkanie z rzędu z tym rejonem świata, od którego nie możemy się uwolnić.

Wyprawa 2017

Podróż tradycyjnie zaczynamy z Gruzji, skąd ruszamy na północ; Drogą Wojenną i rosyjską drogą federalną szybko autostopem docieramy do Dagestanu. Pieszo i autostopem przemieszczamy się przez rejony kazbekowski, gumbetowski, by dotrzeć przez botlichski do cumadyńskiego. Tam próbujemy wyjść na szczyt Addala Shukgelmezr 4152 m n.p.m.. Niestety, poważne problemy żołądkowe najmłodszego członka ekspedycji niweczą nasze plany.

Docieramy na płaskowyż chunzachski, gdzie poza zwiedzaniem lokalnego muzeum biwakujemy na górze zbocza kanionu Colotlińskiego i podziwiamy piękno wodospadu Tobot. Z Chunzach autostopem dojeżdżamy nad brzeg morza Kaspijskiego, gdzie sprawdzamy, co zmieniło się w Derbencie od naszego ostatniego pobytu. Oczywiście nie zapominamy o odwiedzeniu przyjaciół w Machaczkale.

Znad morza znów wracamy w góry. Szwendamy się po rejonie lakskim i gunibskim, gdzie zaglądamy do małych górskich wiosek – aułów. Na granicy czeczeńsko-dagestańskiej jesteśmy świadkami wydania za mąż naszej przyjaciółki. Przez przełęcz Charami zjeżdżamy z grani Kaukazu do Groznego. Tam oglądamy oficjalne oblicze Czeczenii, zgoła odmienne od prawdziwego górskiego życia.

W drugim miesiącu podróży kierujemy się na południe Kaukazu. Po odpoczynku u przyjaciół w Tbilisi ruszamy autostopem do Armenii. Zwiedzamy karawanseraj z 1332 roku na przełęczy Selim, śpimy otoczeni przez „śpiewające kamienie” (Zorac Karer) i w nieboskim upale zdobywamy Khustup 3206 m n.p.m. Aktywnie odpoczywamy w Erywaniu, by znów ruszyć autostopem i pieszo. Najpierw pod górę Ara, a następnie zatapiamy się w ciszy jeziora Arpi.

Stopujemy przez Dżawachetię, by przez przełęcz Goderdzi trafić do górskiej części Adżarii. Podróż kończymy nad morzem Czarnym w Batumi, gdzie w Hostelu Freedom poznajemy wspaniałą rodzinę z Polski. Dwa miesiące, tradycyjnie, mijają za szybko. Ciekawe dokąd ruszymy za rok?

Serdeczne dziękujemy naszym partnerom za wsparcie wyprawy 2017: Regatta, Dare2b, Wspin.net, Ceneria, Aina Travel, Hotel Star Tbilisi.

4 Comments

 1. R&G

  Czekamy na relację z wyprawy Batumi – Odessa – Wapniarka – Żmerynka – Chmielnicki – Lwøw ? ???

  Reply
  1. 5kierunek (Post author)

   Ciężko to nazwać wyprawą. Po prostu zwykły powrót do domu elektriczkami 😉

   Reply
 2. Przyjazne Życie

  co tam siedem razy, osiem też będzie ok 😀

  Reply
  1. 5kierunek (Post author)

   Kto wie, kto wie 🙂

   Reply

Twój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.