Szukaj
Close this search box.
blog_header

Blog

Wpis na blogu

Kamienne wieże - Czeczenia

Kamienne wieże – Czeczenia

Kamienne wieże są jednym z symboli narodowych Czeczenów. Kamienna wieża obecna jest we współczesnym godle państwowym. Niektóre przystanki autobusowe w Groznym stawiane są w formie małych wież. Każdy ród szczyci się własną tego typu budowlą. W ich kamieniach zapisana jest mało znana, często wymazywana historia kaukaskiego narodu.

Kamienne wieże w Czeczenii

Pierwsze tego typu budowle zostały wzniesione na przełomie II i I tysiąclecia p.n.e. przez Hurytów i Urartyjczyków. Ludy te uznaje się za przodków Wajnachów, czyli spokrewnionych ze sobą językowo i etnicznie Czeczenów i Inguszów. Najstarsze ruiny wież pochodzą z I wieku n.e. Jedne z nich miały charakter mieszkalny, inne obronny. Budowane na litej skale na bazie kwadratu mierzyły od 6 do 12 m szerokości i od 10 do 25 m wysokości. Szczyt techniki budowlanej przypadł na XV-XVII wiek. Według Issy Adgera-Adajewa, dyrektora zniszczonego podczas wojny Muzeum Narodowego Czeczenii, jeszcze w XIX wieku w górskich rejonach Czeczenii i Inguszetii wież było tysiące. Do dziś przetrwały nieliczne. Świadkowały skreśleniu Czeczenów i Inguszów z listy narodów Związku Sowieckiego przez Stalina oraz dwóm wojnom z bestialską Rosją. Kamienne wieże, choć naznaczone potem budowniczych, krwią obrońców i łzami matek, stoją dumne i wyprostowane. Stoją jak Czeczeni, którzy niełatwo padają na kolana.

Podziel się:

Zobacz także

Z Etną w tle - Piąty Kierunek
News
5kierunek

Z Etną w tle

Ląduję u podnóża najwyższego czynnego wulkanu w Europie na Sycylii. Nie idę jednak z komercyjnym prądem i zostawiam za plecami Etnę, by ruszyć na północny-wschód.

Czytaj więcej »
Na kamiennym krzyżu - Piąty Kierunek
News
5kierunek

Na kamiennym krzyżu

Gdyby ktoś mnie tu „magicznie teleportował” i musiałbym zgadywać, gdzie jestem, powiedziałbym, że w Alpach. Wystarczy jednak chwila uważnej obserwacji lub odpowiedni moment, w którym

Czytaj więcej »