Szukaj
Close this search box.
blog_header

Blog

Wpis na blogu

Święto Niepodległości - film

Święto Niepodległości – film

11 listopada uroczyście obchodzimy Święto Odzyskania Niepodległości. Jednym z pierwszych miejsc, które zostały oswobodzone po latach zaborów, był Kraków. Święto Niepodległości można by było obchodzić 31 października, bo tego dnia w roku 1918 żołnierze polscy pod dowództwem porucznika Antoniego Stawarza rozpoczęli rozbrajanie żołnierzy austriackich. Film edukacyjny przybliża sylwetkę Antoniego Stawarza oraz opisuje krakowskie ślady Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Antoni Stawarz

28 października 1918 roku w sali rady miejskiej krakowskiego magistratu przy placu Wszystkich Świętych utworzono Polską Komisję Likwidacyjną. W podjętej uchwale stwierdzono, że ziemie pod zaborem austriackim należą do państwa polskiego. Dwa dni potem w sali „Sokoła” przy ul. Wolskiej (obecnie ul. Piłsudskiego) ukonstytuowali się funkcjonariusze państwa polskiego do czasu ustanowienia rządu w Warszawie.

31 października 1918 roku o godzinie 6.30 porucznik Stawarz opanował koszary przy ul. Kalwaryjskiej bez jednego wystrzału.

Symbolicznym wydarzeniem było zajęcie siedziby głównej warty garnizonu austriackiego przy Wieży Ratuszowej na Rynku Głównym. Dzięki działaniom Stawarza i jego współpracownikom konspiracyjnym 31 października stołeczno-królewskie miasto Kraków było wolne. Miało to wielkie znaczenie nie tylko militarne, ale przede wszystkim moralne.

Więcej o Stawarzu

Święto Niepodległości – film edukacyjny

 

Podziel się:

Zobacz także

Z Etną w tle - Piąty Kierunek
News
5kierunek

Z Etną w tle

Ląduję u podnóża najwyższego czynnego wulkanu w Europie na Sycylii. Nie idę jednak z komercyjnym prądem i zostawiam za plecami Etnę, by ruszyć na północny-wschód.

Czytaj więcej »
Na kamiennym krzyżu - Piąty Kierunek
News
5kierunek

Na kamiennym krzyżu

Gdyby ktoś mnie tu „magicznie teleportował” i musiałbym zgadywać, gdzie jestem, powiedziałbym, że w Alpach. Wystarczy jednak chwila uważnej obserwacji lub odpowiedni moment, w którym

Czytaj więcej »