Szukaj
Close this search box.
blog_header

Blog

Wpis na blogu

Namiot Hiker 3 Rockland

Namiot Hiker 3 Rockland

Ponad dwa miesiące każdego roku spędzamy w namiocie. Z pewnością możemy powiedzieć, że namiot jest jak drugi dom. Jaki jest zatem dom produkcji polskiej firmy? Oto nasza recenzja Hiker 3 Rockland.

Warunki testu

Ze względu na specyficzne zamówienie (szybki test) produkt był użytkowany podczas majowego weekendu w Beskidzie Wyspowym: na Polanie Wały pod szczytem Krzystonów (1012 m n.p.m.) oraz na Polanie Michurowa na szczycie Ćwilin (1072 m n.p.m.). Pierwszy nocleg: całą noc padał deszcz, podłoże błotniste i bardzo wilgotne. Drugi nocleg: lekki wiatr, podłoże trawiaste i wilgotne.

Materiały Hiker 3 Rockland

Maszty (ciężkie 1340 g) z włóka szklanego nie są dobrze do siebie dopasowane. Tropik ochroni przed ciągłym, lecz umiarkowanym deszczem. Podłoga szczelna nawet na wilgotnym podłożu. Zawsze jednak podkładam płachtę pod namiot. Jakość szwów trudno ocenić (za krótki czasie testu). Zamki zacinają się, szczególnie w tropiku. W sypialni już takich problemów nie zauważyłem. Szpilki są bardzo ciężkie (440 g). W sumie masa namiotu to 4,3 kg – producent podaje 4kg.

Konstrukcja i funkcjonalność

Produkt o nowoczesnym wyglądzie. Stelaż mocowany na zewnątrz tropiku w specjalnych tunelach. Czas rozstawiania i składania przeciętny z uwagi na konstrukcję namiotu. Najpierw rozstawia się tropik na masztach, następnie podwiesza się sypialnię. Przy założeniu, że produkt jest namiotem biwakowym, nie można poczytać tego za wadę. Plusem jest możliwość wykorzystania tropiku podczas postoju w deszczu do gotowania czy przeczekania umiarkowanych opadów. Namiot posiada cztery odciągi sznurkowe zawiązywane do oczek przy stelażu.

Znaczną zaletą jest dobre trzymanie temperatury przy warunkach umiarkowanego wiatru. Do zalet należą też: możliwość wentylacji i wietrzenia namiotu. Namiot ma dwa, dobrze oznaczone wejścia, dwa wywietrzniki stałe i dwa wywietrzniki regulowane od wewnątrz (można je otwierać lub zamykać). Ze względu na użycie dodatkowego masztu, który odciąga tropik i tworzy dwa stałe wywietrzniki oraz dwa wejścia do namiotu, dodatkowe wywietrzniki uważam za zbyteczne. Po pierwsze niepotrzebnie osłabia się konstrukcję sypialni (dwa zameczki umożliwiające dotarcie do wentylatora). Po drugie, tropik w tym miejscu przy długotrwałych opadach (cała noc) jest nieszczelny. Dodatkowo maszt odciągający tropik wystaje (obok wejścia) poza bryłę namiotu, co stwarza ryzyko urazu dla dziecka czy wchodzącego do namiotu dorosłego. Minusem jest kapanie wody z tropiku do środka namiotu w momencie otwierania i zamykania wejścia. Zauważyłem też zbierającą się wodę w tunelikach tropiku (przy wejściu).

Wewnątrz namiotu jest bardzo dużo miejsca. Hiker 3 Rockland dedykowany jest dla trzech dorosłych osób. Bez problemów mieściliśmy się (dwoje dorosłych i 9-letnie dziecko) wraz z plecakami (90l i 55l), tym samym bez problemów zmieści się rodzina 2+2. Plusem jest bardzo duża siateczka pod kopułą namiotu do suszenia rzeczy czy trzymania drobiazgów. Sypialnia wyposażona jest też w cztery pojemne kieszenie. W dwóch przedsionkach bez problemów mieszczą się buty, kije, czy inne drobne bagaże.

Po krótkim teście mogę rekomendować namiot do letnich biwaków czy weekendowych wycieczek. Więcej informacji i przemyśleń pojawi się na pewno po dłuższych wyjazdach.

Zalety

+ bardzo dobre trzymanie temperatury w warunkach bezwietrznych lub słabego wiatru

+ bardzo dobra wentylacja

+ dwa wejścia

+ dużo miejsca wewnątrz oraz dwa przedsionki

+ duża siatka (do suszenia) pod kopułką namiotu

+ możliwość wykorzystania tropiku bez sypialni do gotowania czy biwaku

+ cena (proponowana przez producenta 459zł)

Wady

– ciężkie elementy (stelaż z włóka szklanego oraz szpilki)

– przeciętna jakość materiałów

– zacinające się zamki w tropiku

– wpadająca woda z tropiku do namiotu podczas otwierania i zamykania wejścia

– maszt wychodzący poza bryłę namiotu stwarza zagrożenie

 

Test został wykonany dla RavenOutdoor

 

Podziel się:

Zobacz także

Luboń Wielki
Poznawanie
zdzieckiemwplecaku

Luboń Wielki z dzieckiem

Małe schronisko na Luboniu Wielkim przypomina magiczny domek. Patrząc przez jego okna na cztery strony świata widać drewniane rzeźby słowiańskich bożków, ołtarz poświęcony JPII, wieżę

Czytaj więcej »
Dargavs
Fotoreportaż
zdzieckiemwplecaku

Dargavs – miasto umarłych

W różnych kulturach z miejscami pochówku wiążą się swoiste tradycje, obyczaje i zachowania. Może to dziwnie zabrzmi, ale niektóre nekropolie są niezwykłe. Dla jednych są

Czytaj więcej »