blog_header

Blog

Wpis na blogu

Piąty Kierunek - Dolina Mavrologos

Dolina Mavrologos

Jeden z mitów greckich opowiada o Orfeuszu, który zrozpaczony po śmierci żony Eurydyki wyrzekł się kobiet i nie uznawał misteriów dionizyjskich. Za brak szacunku dla boga, Dionizos kazał go rozszarpać. Ów rozkaz posłusznie wykonały towarzyszki Dionizosa – Menady. Szczątki Orfeusza trafiły do rzeki, która płynie w Dolinie Mavrologos.

Dolina Mavrologos

Dolina Mavrologos to niezwykle piękna i malownicza dolina położona na zachód od miasteczka Litochoro. Przez dolinę biegnie europejski szlak E4. Przy wejściu znajdują się tarasy widokowe, skąd widać Morze Egejskie i Olimp jednocześnie. Dnem doliny płynie potok Enipeas. Tą sama nazwą opisuje się wąwóz, który jest końcową częścią ponad dziesięciokilometrowej doliny Mavrologos. Na trasie znajduje się jaskinia Agios Dionysios, gdzie wybija źródełko ze świętą wodą. Dwa kilometry przed Prionią znajduje się stary Monastyr Agios Dionysios datowany na 1542 rok.
Przejście wąwozem poza doznaniami estetycznymi, funduje także niezły trening psychofizyczny. Szlak składa się z licznych podejść i trawersów, po których następują długie zejścia i powrót na podobną wysokość z jakiej się startowało, tylko że po drugiej stronie wąwozu. Grecy powiadają, że przy odrobinie szczęścia, można usłyszeć śpiew zamordowanego w tym miejscu Orfeusza.

Podziel się:

Zobacz także

Luboń Wielki
Poznawanie
zdzieckiemwplecaku

Luboń Wielki z dzieckiem

Małe schronisko na Luboniu Wielkim przypomina magiczny domek. Patrząc przez jego okna na cztery strony świata widać drewniane rzeźby słowiańskich bożków, ołtarz poświęcony JPII, wieżę

Czytaj więcej »
Dargavs
Fotoreportaż
zdzieckiemwplecaku

Dargavs – miasto umarłych

W różnych kulturach z miejscami pochówku wiążą się swoiste tradycje, obyczaje i zachowania. Może to dziwnie zabrzmi, ale niektóre nekropolie są niezwykłe. Dla jednych są

Czytaj więcej »