Somiedo kojarzy mi się z zielonogórską krainą lekko poszarpaną wapiennymi skałami i dolinami z lazurowymi jeziorami na granicy Księstwie Asturii a Kastylią i León na Półwyspie Iberyjskim. To także nazwa buta z linii Chiruka Hiking.
Warunki testu
Model przeszedł test w warunkach letnich w rodzimych górach, zarówno w słońcu jak i podczas deszczowej pogody.
Opis producenta Chiruca Somiedo GTX
Zakres rozmiarów: 36-47
Cholewka: skóra nubukowa, tkanina Cordura®
Podeszwa NG Xtra podwójnej gęstości
Membrana: Gore-Tex® Performance Comfort
Waga: 1200g
Budowa
Chlewka buta składa się z hydrofobowej szlachetnej odmiany skóry naturalnej. Kołnierz cholewki i miech języka wykonane są z Cordury®. Dla bezpieczeństwa użytkownika na zewnętrznych bokach cholewki są umieszczone elementy odblaskowe.
Przód i środek buta wykonany jest z jednego kawałka skóry, zszyty z drugim od tyłu. Dobrze dopasowany język daje poczucie komfortu i poprawnie chroni przód golenia. Chiruca Somiedo GTX produkowany jest w rozmiarach od 36 do 47 w dwóch kolorach: szarym oraz w klasycznym kolorze ciemnej skóry. Można go zatem traktować, jako but zarówno dla niej jak i dla niego. Zgodnie z tradycją hiszpańskiej firmy produkt charakteryzuje bardzo solidna wkładka. Model wyposażony jest w membranę Gore-Tex® Performance Comfort.
Budowa podeszwy, wg idei tej linii obuwia Chiruca, jest dwuwarstwowa. Wewnętrzna warstwa NG Xtra, odpowiada za amortyzację każdego kroku. Natomiast spodnia ma być gwarancją wysokiej przyczepności, a zarazem odporność na ścieranie. Chiruca Somiedo GTX nie jest przystosowany do montowania ani raków półautomatycznych, ani automatów.
Funkcjonalność
Po założeniu na nogi Chiruca Somiedo GTX, można odczuć swobodę, co jak na tak wysokie buty, robi bardzo dobre wrażenie. Na początku użytkowania, na wysokości łuku porzecznego przodostopia dało się wyczuć lekki dyskomfort, ale po kilkunastu minutach, but ułożył się i dalszy marsz przebiegał bezproblemowo.
Na kamienistych podejściach odnosiło się wrażenie, jakby cięższe przody butów pomagały w zdobywaniu wysokości. W odwrotnym kierunku, czyli w dół nie było problemów nawet podczas ostrych zejść. I tu trzeba przyznać, że but ma świetnie zaprojektowany bieżnik, który łatwo się oczyszcza. Warto jednak pamiętać, że jeśli wychodzimy z błotnistego terenu na mokre skały, zróbmy dosłownie kilka kroków, aby „dać butom się oczyścić” i mieć pewność, że „but odzyska” bezpieczną przyczepność.
Testowany model na początku dobrze sobie radził z odpychaniem cząsteczek wody (przechodzenie przez strumienie, kałuże oraz mokre łąki). Jednak po kilkunastu godzinach używania, skóra zmarszczyła się i łatwiej łapała wilgoć. Membrana działa poprawnie. Niestety, podobnie jak w wielu innych modelach tego producenta, tak i w tym sznurówki są zbyt śliskie i po kilkunastu minutach mamy luz w bucie.
Podsumowanie
Chiruca Somiedo GTX charakteryzuje się bardzo dobrym wyważeniem i wysoką, ale przyjazną dla ścięgien Achillesa cholewą. Przed wyruszeniem na szlak warto sprawdzić, czy wystarcza nam fabryczna ochrona przed wilgocią czy też nie nałożyć dodatkowo właściwego impregnatu. Jeśli dodać do tego ogarnięcie „buntowniczych” sznurowadeł, to w Chiruca Somiedo GTX można ruszać nawet w najwyższe góry Hiszpanii lub po prostu eksplorować polskie Beskidy.
Zalety
+ lekkie
+ solidna wkładka
+ dobra przyczepność
Wady
– sznurowadła
Test wykonany dla Magazynu Na Szczycie