Wyprawa 2013 – podsumowanie

Wyprawa 2013 - podsumowanie

Trzecie spotkanie z Kaukazem. Za nami piękna przygoda. W Dagestanie poznaliśmy prawdziwy „terroryzm” Północnego Kaukazu. Natomiast na południu przeżyliśmy trekking i historyczną wspinaczkę w Gruzji – Mikołaj został najmłodszym alpinistą na szczycie Tikanadze 3436 m n.p.m.. Zapraszamy do lektury podsumowania wyprawy Kaukaz z dzieckiem w plecaku 2013.

Na początek był muzułmański Dagestan, gdzie byliśmy ciągle „terroryzowani”. Miejscowi kazali nam jeść, pić, spać w domach (namiot był zbędny) i jeszcze załatwiali transport do kolejnego punktu wartego zobaczenia. Takiej gościnności nigdzie do tej pory nie doświadczyliśmy. Bez pośpiechu zwiedziliśmy większość rejonów Dagestanu: od Morza Kaspijskiego, przez górskie, kamienne auły po granicę z Czeczenią. Ze względu na kończącą się wizę rosyjską (tylko jeden miesiąc), pierwotny plan przejechania autostopem całego Północnego Kaukazu, musiał ulec spontanicznej modyfikacji. Przez Czeczenię, Inguszetię i Osetię Północną pojechaliśmy do Gruzji.

W Dagestanie nie zrealizowaliśmy naszych celów wspinaczkowych, bo nie daliśmy łapówki rosyjskiemu oficerowi w Achty. Za to w Gruzji dokonaliśmy historycznego wyczynu. Mikołaj o własnych siłach, jako najmłodszy alpinista na świecie zdobył szczyt Tikanadze 3436 m n.p.m. w masywie Chaukhi (droga przez trzeci kuluar żyletek oraz zejście przez południowo-zachodni trawers do przełęczy Tikanadze). Przeżyliśmy też deszczowo-błotnisty trekking do Jeziora Khala-Khel 3000 m n.p.m. na granicy z Dagestanem i Gruzją. Przy okazji zwiedziliśmy Kachetię. Wspinaliśmy się w rejonie Chiatura. Tradycyjnie odwiedziliśmy bez zapowiedzi naszych przyjaciół w Tbilisi i wylegiwaliśmy się na plaży w Ureki. Mikołaj był niezwykle dzielny, wiele się nauczył, doświadczył i zaczął porozumiewać się z innymi dziećmi po rosyjsku. Podróż trwała prawie dwa miesiące. Co najmniej o dwa miesiące za krótko.

Wyprawa 2013 odbyła się dzięki wsparciu parterów, za co serdecznie dziękujemy. Partnerami Kaukaz z dzieckiem w plecaku 2013 byli: Marabut, Ośrodek Twórczej Edukacji Kangur, Aina Travel, Centrum Wspinaczkowe Avatar, Romantik Hostel.

Wyprawa 2013 – filmowe podsumowanie

 

Twój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.