
W podróży po Ukraińskim Zakarpaciu zatrzymujemy się w mieście Turka. 13 kilometrów od granicy z Polską, zwiedzamy siedmiotysięczne miasteczko, które uznawane jest za nieoficjalną stolicę Bojkowszczyzny. To tutaj od 1992 roku co pięć lat obywa się Światowy Festiwal Kultury grupy etnicznej górali zamieszkującej Karpaty Wschodnie.
Turka – zarys historii
Pierwsze wzmianki o Turka pochodzą z XV wieku. Są to przywileje donacyjne wydane przez królów Władysława Jagiełłę, Władysława III Warneńczyka oraz Zygmunta I. Prawa miejskie otrzymuje w 1730 roku (miasto lokowane na prawie magdeburskim przez Antoniego Kalinowskiego). Tego samego roku pojawiają się pierwsi Żydzi. Po I rozbiorze Polski miasto wchodzi w skład Królestwa Galicji i Lodomerii. W 1778 roku powstaje murowany kościół rzymskokatolicki. W 1903 roku gmina żydowska uzyskuje samodzielność. Od 1905 roku miasto uzyskuje połączenie kolejowe z Użhorodem i Samborem. W okresie międzywojennym wraca do granic Polski i pełni funkcję miasta powiatowego w województwie lwowskim.
II wojna światowa to najpierw zajęcie miasta przez ZSRR, następnie przez Niemców. Rok 1942 w historii zapisuje się eksterminacją Żydów, a rok potem rozpoczyna się ludobójstwo Polaków dokonywanym przez ukraińskich nacjonalistów. Po wojnie należy do Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Od 1991 roku znajduje się w granicach niepodległej Ukrainy.
Najpowszechniejszą wersją powstania nazwy miasta wywodzi się od licznie żyjących niegdyś na tych ziemiach turów. Tury wymarły na skutek działalności człowieka. Pamięć o nich przetrwała w postaci herbu miasta – czarnego tura na żółtym polu.
Turka dziś – fotoreportaż
- Dworzec kolejowy powstały w 1905 roku leży na trasie Użhorod-Sambor.
- Kościół Świętych Piotra i Pawła projektu Łukaszewicza przy ulicy Mickiewicza został poświęcony 12. lipca 2004 roku.
- Sklep z towarami z zachodu, czyli z Polski.
- Pomnik Tarasa Hryhorowycza Szewczenko.
- Ciekawe, po co ten łańcuch?
- Baner propagandowy z mottem Szewczenki.
- Cerkiew Opieki Matki Bożej – Turka.
- Z okazji 70-lecia powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii 14 października 2012 roku uroczyście oddano pomnik Stepana Bandery. Autorem figury z brązu jest rzeźbiarz Ivan Samotos.
- Synagoga Tempel powstała pod koniec XIX wieku. Przed wybuchem II wojny w Turce żyło ponad 4000 Żydów (40% ówczesnej populacji miasta).
- Pranie.
- Czas jest nieubłagany dla wszystkiego.
- Typowy przykład drewnianego bojkowskiego kościoła. Cerkiew greckokatolicka przeniesienia relikwii św. Mikołaja prawdopodobnie została zbudowana 1776 roku.
- Zaglądamy przez okno do środka zamkniętej cerkwi. Na pierwszym planie typowy szal ze wzorem bojkowskim.
- Postsowieckie pamiątki na cmentarzu.
- Patriotyczne wrota do… zakładu szewskiego.
- Kościół rzymskokatolicki pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
- Jak dorosnę będę zawodowym kierowcą.
- Dwa spojrzenia, jeden kierunek.