Turcja – wyprawa 2020 – podsumowanie

Turcja - wyprawa 2020 - podsumowanie - Piąty Kierunek

Miał być Bliski Wschód, ale w związku z pandemią koronawirusa nasz lot został odwołany. Wdrożyliśmy więc plan B (w zapasie były jeszcze C i D). I tak obszarem naszych poszukiwań Piątego Kierunku w trakcie letniego wypadu została Turcja – wyprawa 2020.

Turcja – wyprawa 2020 – podsumowanie

Turcja - balik ekmek - Piąty Kierunek

Na początku zwiedzamy europejską cześć Stambułu. Beata zajada się balik ekmek, czyli kanapką z filetem grillowanej ryby…

Turcja - zwierzęta Stambuł - Piąty Kierunek

Mikołaj głaszcze napotkane zwierzęta mieszkające na ulicy…

Turcja - street art Istanbul - Piąty Kierunek

a ja wypełniam kartę pamięci w aparacie między innymi street artem.

Turcja - Erzurum - Piąty Kierunek

W Polsce odbywa się druga tura wyborów prezydenckich, natomiast w Erzurum tłum kibiców szaleje na głównej ulicy miasta. Klub BB Erzurumspor zajmuje drugie miejsce w TFF 1. Lig i uzyskuje awans do Süper Lig, czyli najwyższej klasy tureckiej ligi piłkarskiej.

Turcja - Kaçkar Dağı ważny punkt wyjazdu Turcja - wyprawa 2020 - Piąty Kierunek

Po zwiedzeniu Erzurum ruszamy w góry. Wyjazd bez gór nie liczy się. Wspinamy się na najwyższy szczyt pasma Gór Pontyjskich Kaçkar Dağı 3 937 m n.p.m.. Poza cudownymi chwilami między chmurami a ziemią, spontanicznie pomagam w akcji ratunkowej powyżej jeziora Deniz.

Turcja - Doğubayazıt İshak Paşa Sarayı - Piąty Kierunek

Następnie trafiamy do miasta Doğubayazıt. Rok wcześniej jadąc autostopem, dotarliśmy jedynie do Agri, gdyż kierowca stwierdził, że „Doğubayazıt no, no, no! Doğubayazıt dangerous”.

Turcja - Ararat (tur. Ağrı Dağı, orm. Արարատ) - Piąty Kierunek

To jest nasz pierwszy raz z Araratem od tej strony. Potem trafiamy na policję, która bardzo żywo interesuje się naszymi paszportami i twierdzi, żeby tutaj nie łapać autostopu, bo jest dangerous.

Turcja - biwak nad Jeziorem Wan - Piąty Kierunek

Pomimo ostrzeżenia, autostopujemy do jeziora Wan.

Turcja - Van Kedisi - Piąty Kierunek

Następnie odwiedzamy dom przy uniwersytecie w Wan, gdzie mieszkają unikatowe koty kochające pływanie. Ich różnokolorowe oczy są obłędne.

Turcja - Tuszpa - Piąty Kierunek

Kolejny przystanek to Tuszpa, czyli  rezydencja królów urartyjskich.

Turcja - wyprawa 2020 - podsumowanie - Piąty Kierunek

W jednej z okolicznych wiosek odwiedzamy ruiny „Siedmiu kościołów” – ormiańskich śladów we wschodniej Turcji.
Turcja - Çarpanak - Piąty Kierunek

Dwukrotnie, bezskutecznie próbujemy dotrzeć na niezamieszkałą wyspę Çarpanak. Może uda się kiedyś, za trzecim razem.

Turcja - Ahtamar - Piąty Kierunek

Natomiast bez problemu, bo za pieniądze, można dostać się na wyspę Ahtamar, gdzie mieści się odremontowany na pokaz ormiański kościół Krzyża Świętego z X wieku.Turcja - Kurdowie - Piąty Kierunek

Najważniejsze święto muzułmańskie, Id al-Adha, czyli Kurban Bajram spędzamy nad jeziorem Wan w towarzystwie sympatycznych Kurdów.

Turcja - ruiny ormiańskiego kościoła - Piąty Kierunek

Następnie autostopem okrążamy jezioro by dotrzeć do ruin ormiańskiego kościoła u podnóża wygasłego wulkanu Süphan Dağı 4058 m n.p.m..

Podróżowane autostopem w czasie pandemii nie było trudne

Turcja - wyprawa 2020 - autostop Tatvan - Piąty KierunekI znów autostop. Skrzyżowanie pod Tatvanem.

Turcja - ormiańskie chaczkary - Piąty KierunekKolejne ślady Ormian. Dziś kurdyjska wioska, w której chaczkary służą za mur przy piecyku, a kościoły są zamienione na skład narzędzi oraz siana.

Turcja - Mardin - widok w stronę Syrii. - Piąty KierunekMardin znane z artukidzkiej architektury starej części miasta. Widok w stronę Syrii.

Turcja - słynne mydła z Mardin - Piąty KierunekAle Mardin słynie również z produkcji naturalnych mydeł.

Turcja - Şanlıurfa - miejsce narodzin Abrahama - Piąty KierunekKolejnym punktem wyjazdu jest miasto Şanlıurfa, które w starożytności pełniło funkcję centrum chrześcijaństwa syryjskiego. W tradycji muzułmańskiej to miejsce narodzin Abrahama.

Turcja - Göbekli Tepe - Piąty KierunekWażnym miejscem, które odwiedzamy to Göbekli Tepe, czyli najstarsze znane miejsce kultu stworzone przez człowieka. Przyjmuje się, że Göbekli Tepe powstało 10 tysięcy lat p.n.e..

Turcja - muzeum archeologiczne w Şanlıurfie - Piąty KierunekPozostajemy w temacie archeologii i zwiedzamy muzeum w Şanlıurfie. Miejsce obowiązkowe dla dużych i małych.

Turcja - kościół świętego Piotra w Hatay - Piąty KierunekDalej ruszamy do Antiochii (tur. Antakya lub Hatay), gdzie odwiedzamy wykuty w skale kościół świętego Piotra.

Turcja - Antiochia - Piąty Kierunek

W Antiochii mieści się również unikatowy hotel, pod którym znajduje się muzeum.

Turcja – druga strona medalu

Turcja - ulice Antiochii - Piąty KierunekObecnie Turcja boryka się z wieloma problemami: od kryzysu gospodarczego, przez uchodźców z Syrii i galopujące bezrobocie, po łamanie praw człowieka.

Turcja - Musa Ağacı - Piąty Kierunek

Musa Ağacı, czyli Drzewo Mojżesza. Według legendy wyrosło z laski Mojżesza dzięki wodzie ze źródła nieśmiertelności.

Turcja - dzialający kościół ormiański w prowincji Hatay - Piąty KierunekW prowincji Hatay działa ormiański kościół. Jest to o tyle ciekawe, że Turcja nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z Armenią. Tym samym jest to jedyny tego typu kościół na terenie Turcji.

Turcja - Vespasianus - Titus Tüneli - Piąty KierunekTunel Vespasianus – Titus to starożytny tunel wodny zbudowany dla miasta Seleucja Pieria, gdzie znajdował się ważny dla Antiochii syryjskiej port u ujścia Orontesu.

Turcja - Kağıt kebabı - Piąty KierunekHitem spotkań kulinarnych zostaje Kağıt kebabı, specjalność kuchni Hatay. Do tego soczysta sałatka i na miejscu wypiekany chleb z czarnuszką i sezamem. Niebo w gębie.

Turcja - Kapadocja - Piąty KierunekKapadocja – raj dla oka.

Turcja - Kapadocja na rowerze - Piąty KierunekNa jeden dzień zrzucamy plecaki i przesiadamy się na rowery.

Turcja - Derinkuyu Underground City - Piąty KierunekPo przejażdżce na rowerach, jakby było nam mało emocji, schodzimy pod ziemię w tunele podziemnego miasta Derinkuyu.

Turcja - Uçhisar Kalesi - Piąty KierunekNie bylibyśmy sobą, gdyśmy nie wyszli na najwyżej położone miejsce Kapadocji. Zamek w Uçhisar.

Turcja - zachód słońca nad Bosforem - Piąty KierunekPo  ponad siedmiu tygodniach zamykamy pętle wokół Turcji. Podziwiamy zachody słońca z azjatyckiej części Stambułu. Po negatywnych testach na COID-19 wracamy przez Berlin do Polski.

5 Comments

 1. movies

  Hi there Dear, are you in fact visiting this web site daily, if so then you will absolutely take good experience. Maggi Curran Sudderth

  Reply
 2. 720p

  Good article! We are linking to this particularly great content on our site. Keep up the great writing.| Benita Thatcher Miran

  Reply
 3. watch

  Excellent article. I absolutely appreciate this website. Arda Othello Demetre Danya Fonz Emilio

  Reply
 4. 7 kogus

  Very informative article. Really thank you! Much obliged. Verna Chane Blondelle

  Reply
 5. wiestul

  Fantastyczna podróż, przepiękne ujęcia fotograficzne.

  Reply

Twój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.