
Majówka sprzyja poszukiwaniom piątego kierunku. Kiedy tłumy turystów kłębią się w Tatrach, my przemierzamy bezdroża Beskidu Niskiego. Śladami łemkowskich cerkwi ruszamy tradycyjnie z plecakami i namiotem. W ciszy i bez pośpiechu odkrywamy kulturę wschodniosłowiańskiej grupy etnicznej.
- Miejscowości zamieszkiwane przez grupy Łemków posiadają opisy w języku polskim i łemkowskim.
- Na wioskach można znaleźć stare studnie z wałem korbowym. Wiele z nich służy do dziś, a niektóre są reliktem przeszłości.
- Bielanka – nowa murowana cerkiew prawosławna pod wezwaniem Opieki Matki Bożej i Poczajowskiej Ikony Matki Bożej – poświęcona i oddana do użytku w 2014 roku.
- Muzeum rzemiosła łemkowskiego im. Stefana Czerhoniaka w Bielance. Kartka na drzwiach informuje, że obiekt jest w trakcie remontu.
- Cerkiew greckokatolicka Opieki Bogurodzicy w Bielance zbudowana w 1773 roku.
- Cerkiew, choć greckokatolicka, służy również wiernym jako kościół rzymskokatolicki oraz cerkiew prawosławna.
- Cerkiew greckokatolicka (obecnie prawosławna) św. Łukasza Ewangelisty w Leszczynach z 1835 roku.
- Tablica poświęcona pamięci Łemków wypędzonych podczas akcji pacyfikacyjnej „Wisła” w Beskidzie Niskim.
- Wnętrze kapliczki przy cerkwi w Leszczynach.
Pingback: Piąty Kierunek - Śladami łemkowskich cerkwi - część 2
Coś tu nie gra. Foto 6 „Cerkiew, choć greckokatolicka, służy również wiernym jako kościół katolicki oraz cerkiew prawosławna”. Jak może służyć prawosławnym jak prawosławni mają swoją, murowaną. Mam wrażenie, że te tytyły to bezmyślne przepisywanie haseł z przewodników.
Polecam odwiedzić opisywane miejsce i przeczytać ogłoszenia na drzwiach wejściowych, czy też tablicę informacyjną przy cerkwi. Posądzenie o „bezmyślne przepisywanie” traktuję jako „bezmyślną krytykę” opartą na „wrażeniach” bez merytorycznego uzasadnienia. Na przyszłość proszę o rzetelne uzasadnianie swoich stwierdzeń.