Pierwsza rocznica śmierci Profesora Krzysztofa Skóry

Piąty Kierunek - Pierwsza rocznica śmierci Profesora Krzysztofa Skóry

Kiedy odchodzą wybitni ludzie, ludzkości nie pozostaje nic innego jak pamiętać o nich i kontynuować dzieła znakomitych twórców. Podobnie jest w przypadku profesora Krzysztofa Skóry – biologa, dydaktyka, obrońcy bałtyckiej fauny i flory, twórcy i Dyrektora Stacji Morskiej w Helu. Dziś w nocy przypada pierwsza rocznica śmierci Profesora Krzysztofa Skóry.

Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu im. Profesora Krzysztofa Skóry

Jest to jedyna tego typu placówka naukowo-dydaktyczna w Polsce. Wielu turystów Stację Morską kojarzy z fokarium, które de facto nie jest atrakcją turystyczną, lecz miejscem edukacyjnym i ośrodkiem badań biologicznych, weterynaryjnych i hodowlanych nad fokami. Tym samym helska stacja wspomaga międzynarodową akcję odtwarzania i ochrony zasobów fok na Bałtyku. Dla zainteresowanych polecamy podglądanie fokarium online – foki są karmione o 11.00 i 14.00.

Poza badaniami naukowymi fauny i flory Stacja Morska prowadzi zajęcia dydaktyczne zarówno dla studentów jak i uczniów z całej Polski (tzw. „Błękitna Szkoła”). Obecnie pracownicy Stacji Morskiej w Helu pracują nad projektem „Błękitna Wioska”. Jego celem jest powstanie odpowiedniej infrastruktury dla prowadzenia badań i edukacji morskiej w duchu poszanowania przyrody Bałtyku i zasad zrównoważonego rozwoju turystyki i rybołówstwa. Starania obejmują między innymi rekonstrukcję bałtyckiej wioski rybackiej sprzed stu lat, rekultywację przyrodniczych siedlisk wydmowych, a także budowę ośrodka badań i edukacyjnej ekspozycji morświnów. Trzymamy kciuki za kontynuatorów dzieła Profesora Krzysztofa Skóry.

PS 31 marca 2016 roku Senat Uniwersytetu Gdańskiego nadał Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego imię Profesora Krzysztofa Skóry.

 

 

Twój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.