Petra – Little Petra – trekking – informacje praktyczne

Petra - Little Petra - trekking

Dla poszukiwaczy piątego kierunku Jordania daje wiele możliwości. W Królestwie Haszymidzkim każdy może znaleźć coś dla siebie. Niezależnie od tego czy jest się sympatykiem aktywnego wypoczynku, czy spokojnym entuzjastą oglądania zabytków. Dla tych, którzy próbują połączyć dwa style podróżowania, polecamy fragment Jordan Trail na odcinku Petra – Little Petra – trekking. Oto garść informacji praktycznych.

Dojazd do Jordanii

Do Jordanii można dostać się drogą lądową, powietrzną, a także promem z Egiptu. Z Syrii dojedziemy przez Ar Ramtha i Jaber. Natomiast z Izraela przez rzekę Jordan (Sheikh Hussein) i Wadi Araba. Od strony Zachodniego Brzegu Jordanu jest droga przez most Allenby’ego (zwanego mostem Króla Husajna). Z Irakiem Jordania ma jedno przejście Al-Karamah, a z Arabią Saudyjską trzy: Umari, Mudawara i Durra. Przejścia z Syrią, Irakiem i Arabią Saudyjską są otwarte 24/7. W przypadku Izraela i Zachodniego Brzegu Jordanu są obsługiwane w określonych godzinach opisanych na stronie internetowej Jordan Tourism Board. Loty do Ammanu obsługuje Ryanair z Krakowa i Warszawy-Modlina.

Petra - Little Petra - trekking - Piąty Kierunek01

Waluta i dokumenty

W Jordańskim Królestwie Haszymidzkim obowiązuje dinar jordański (JOD). 1 dinar to 5,38 zł (stan na koniec grudnia 2019 roku).

W Jordanii Polaków obowiązują wizy. Można je nabyć na lotnisku i przejściach granicznych za wyjątkiem przejść granicznych z Izraelem i Zachodnim Brzegiem Jordanu oraz drogi morskiej z Egiptu. Przepisy mogą ulegać zmianom, więc warto przed podróżą sprawdzić stronę Visas to Jordan. Obecnie koszt trzydziestodniowej wizy jednokrotnego wjazdu to 40 dinarów.

W przypadku zwiedzana Petry warto wykupić wcześniej Jordan Pass poprzez stronę Jordanpass. Pakiet zawiera wizę po warunkiem pozostania przynajmniej przez cztery dni w Jordanii – trzy noclegi. Jordan Pass to także wejściówki do ponad 40 atrakcji na terenie całego kraju. Jordan Pass ma trzy wersje: 70 JOD – jeden dzień zwiedzania Petry, 75 JOD – dwa dni i 80 JOD za trzy dni. Jednorazowe wejście do Petry bez Jordan Pass to koszt 50 JOD.

Wyżywienie i noclegi

W Wadi Musa ceny noclegów i jedzenia mogą być wyższe nawet dwu- trzykrotnie niż w samej stolicy czy Akabie. Najtańsze noclegi od osoby w pokoju wieloosobowym zaczynają się od 40 złotych. Obiad w restauracji to wydatek rzędu 8-15 JOD. Można znaleźć bary, gdzie deska mięsa z frytkami i falafele z sosami kosztują 5 JOD. Kebab 2,5 JOD. W Petrze znajdują się kawiarnie i restauracje, w których ceny są jeszcze wyższe od tych w Wadi Musa. Na terenie Parku Archeologicznego Petra obowiązuje bezwzględny zakaz biwakowania.

Petra - Little Petra - trekking - Piąty Kierunek02

 

Petra – Little Petra – trekking – tips & tricks

Przy maszerowaniu z Siq al-Barid (Małej Petry) do Petry należy pamiętać, że szlak jest w trakcie konserwacji od 1 października 2019 roku do 28 lutego 2020 roku. Wybierając się w trasę w tym okresie należy posiadać list polecający – aplikowanie na stronie Jordantrail. Tam też znajduje się mapa szlaku Jordantrail – region szósty.

Nawet zimą warto zaopatrzyć się w krem UV i chronić głowę przed słońcem. Woda dostępna jest w Petrze przez cały odcinek od wejścia do Klasztoru. Potem wodę można znaleźć dopiero w Małej Petrze. Opisywany odcinek szlaku Jordan Trail wyceniany jest jako średnio-trudny. Droga jest szutrowa, więc polecamy lekkie obuwie trekkingowe. Można pomagać sobie kijami trekingowymi (my ich nie używaliśmy).

Petra - Little Petra - trekking - Piąty Kierunek03

Zimą często dochodzi do gwałtownych opadów deszczu. Potopy wąwozach są zjawiskiem naturalnym. W listopadzie 2018 roku z tego powodu z Petry ewakuowano 3500 turystów. Pod wodą i błotem zginęło 12 osób. Przed wyjściem na szlak trzeba pamiętać o sprawdzeniu aktualnej prognozy pogody. Odcinek od Klasztoru do Siq al-Barid (Małej Petry) jest rzadko uczęszczany i nie jest znakowany. Bez problemu działa GPS. Zimą dzień jest krótki i ciemno robi się już o godzinie 17.00. W przypadku jakiś problemów można liczyć na pomoc Policji Turystycznej pod numerem (+962) 3 2156487.

Petra – Little Petra – trekking – opis trasy

Długość odcinka wynosi 12,6 kilometra. Zaczynamy od wejścia do Petry przy Visitor Center w Wadi Musa. Podążamy główną drogą do wąwozu Al-Siq. Po przejściu malowniczego wąwozu dochodzimy do Skarbca (Al Khazna). Za nami 2,5 kilometra marszu. Następnie idziemy ulicą Grobowców. Po lewej mijamy Teatr i droga skręca na zachód w szeroką doliną. Przechodzimy ulicę Kolumnadową. Po drodze przechodzimy przez bramę Temenosu i mijamy Wielką Świątynię oraz Świątynię Skrzydlatych Lwów.

Za nami 3,9 kilometra. Zaczynamy podejście w kierunku południowo-zachodnim do Klasztor (Ad-Deir) – 180 metrów przewyższenia na dystansie 1200 metrów. Przy Klasztorze znajduje się ostatnia restauracyjka. Stąd aż do Little Petra nie ma już tłumu turystów. Szlak trawersuje górę Ad-Deir. Dawniej pod koniec 6 kilometra należało uważać na dużą ekspozycję. Obecnie znajdują się tu wybudowane schody i szeroki balkon. Na zachód pod nami rozpościera się dolina Arabah biegnąca horyzontalnie od depresji Morza Martwego do Zatoki Akaba Morza Czerwonego. Po drugiej stronie doliny widać Izrael.

Petra - Little Petra - trekking - Piąty Kierunek04

Z wysokości 1100 metrów n.p.m. kierujemy się na północny-wschód. Po przejściu 7,9 km zaczynamy zejście i znów podejście po schodkach. Na północ przed nami widać pola uprawne pod Jibal al Dayr. Meandrujemy między polami i wchodzimy w dolinę Baydah. Po lewej mijamy neolityczną wioskę. Jeszcze jeden kilometr i docieramy pod Siq al-Barid, czyli Małą Petrę.

 

Twój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.