
Muzeum Pisanek w Kołomyi w obwodzie iwanofrankiwskim odwiedzamy podczas podróży sentymentalnej. Obok zabytkowych kościołów i Muzeum Huculszczyzny i Pokucia, to nie tylko unikatowy budynek, ale współczesny symbol Kołomyi. Muzeum obecnie posiada 12 tysięcy pisanek, jednak kolekcja wraz z czasem rośnie. Wśród eksponatów można podziwiać pisanki zarówno z Ukrainy, jak i z całego świata. Warto zaznaczyć, że nie brakuje również świątecznych jajek z Polski.
Prezentowane w muzeum pisanki wykonane są różnymi technikami: malowane, wydrapywane, wyklejane, obszywane, oblepiane, ażurowe. Materiałem na pisanki są wypreparowane jaja kurze, przepiórcze, gęsie, kacze, strusie, orle. Ale nie tylko. W muzeum odnajdziemy także obrobiony do owalnego kształtu kamień, drewno, szkło, a nawet porcelanę.
Muzeum Pisanek
- Oryginalna konstrukcja muzeum składa się z potężnej pisanki, której wysokość sięga 13,5 metra.
- Hall muzeum i symboliczny pomnik.
- Muzeum obecnie posiada 12 tysięcy pisanek, a kolekcja wraz z czasem rośnie.
- Wśród eksponatów można podziwiać pisanki robione różnymi technikami: malowane, wydrapywane, wyklejane, obszywane, oblepiane.
- Replika najstarszej pisanki z XV-XVI wieku znalezionej przez archeologów we Lwowie w 2013 roku.
- Materiałem na pisanki może być wypreparowane jajo kurze, przepiórcze, gęsie, kacze, strusie, orle. Ale nie tylko. W muzeum odnajdziemy także obrobiony do owalnego kształtu kamień, drewno, szkło, a nawet porcelanę.
- Kanadyjskie srebrne dolary stylizowane na pisanki.
- Wśród eksponatów nie zabrakło pisanek z Polski.
- Pisankowy kilim autorstwa Włodzimierza Bonka wykonany z 1008 pisanek.
- Wielkanocne drzewko.
- Pisanki symbolizują rodzącą się do życia przyrodę. Natomiast w chrześcijaństwie związane są z tajemnicą zmartwychwstania Chrystusa.
- Stroje ludowe zakładane z okazji Świąt Wielkiej Nocy.
- Pisanki na znaczkach.
- Latające pisanki.
- Przystanek autobusowy w Kołomyi.