Meczet im. Achmata Kadyrowa „Serce Czeczenii”

Grozny - meczet im. Achmata Kadyrowa - Piąty Kierunek

W Groznym na dawnym Placu Lenina, obecnie przy Prospekcie Putina stoi „religijna duma” czeczeńskiej stolicy – meczet im. Achmata Kadyrowa. Meczet nazwany jest na cześć byłego wielkiego muftiego Czeczenii (1995-1999), prorosyjskiego szefa cywilnej administracji republiki (2000) oraz prezydenta (2003-2004). Jego syn, Ramzan – obecnie Szef Republiki Czeczeńskiej, wkrótce doczeka się meczetu swojego imienia. Będzie większy od ojcowskiego – największy w Rosji.

Początek budowy meczetu to koniec lat 90-tych, jednak zawierucha wojenna zatrzymała prace, które wznowiono w kwietniu 2006 roku. Meczet został otwarty w październiku dwa lata potem. W uroczystości brali udział ówczesny premier Federacji Rosyjskiej Władimir Putin oraz prezydent Czeczenii Ramzan Kadyrow syn Achmata Kadyrowa. Wzorem architektonicznym dla budynku, zbudowanym w klasycznym stylu osmańskim, jest Meczet Sułtana Ahmeda (Błękitny Meczet) w Stambule. Ściany czeczeńskiego meczetu zdobione są trawertynem (niczym starożytne Koloseum), a we wnętrzu bije po oczach biel białego marmuru. Czeczeńskie ornamenty wykonali tureccy artyści, stosując specjalna farbę, która ma mieć taką samą barwę przez co najmniej 50 lat. Warto też dodać, że na wersety z Koranu (ajat) nie szczędzono złota najlepszej próby. Do stworzenia 36 żyrandoli zużyto kilka ton brązu, 2,5 kilogramów złota oraz kryształy Swarovskiego. Budynek imponuje wystawnością i luksusem, cechami, które zdecydowanie nie są fundamentalne dla Wajnahów.

Meczet jest częścią kompleksu zajmującego obszar 14 hektarów. Na jego terenie znajdują się: Rosyjski Uniwersytet Islamski imienia Kunta-haji Kisziewa, siedziba ДУМ (Duchowej Administracji Muzułmanów Republiki Czeczenii), Biblioteka Islamska oraz ogród „Edenu”. Po drugiej stronie Prospektu Putina mieści się pomnik poświęcony poległym w walce z terroryzmem. Na południowy-wschód od kompleksu, na drugim brzegu rzeki Sunży, znajduje się migoczący nocą Grozny-City – kompleks wieżowców, wśród których znajduje się restauracja, gdzie oficjalnie można napić się alkoholu (za duże pieniądze). W takim otoczeniu znajduje się meczet, którego oficjalna nazwa brzmi „Serce Czeczenii”. Nazwa nadana nieco na wyrost, na pokaz. Dla mnie prawdziwe serce Czeczenii niezmiennie bije w górach, gdzie znajdują się rodowe kamienne wieże Wajnahów.

Meczet im. Achmata Kadyrowa

 

Twój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.