Litochoro – u stóp Olimpu

Litochoro

Litochoro oznacza miejsce skał lub kamienne miejsce. Z pewnością to odpowiednie określenie dla miasteczka mieszczącego się na wysokości 300 m n.p.m. u stóp masywu Olimpu – mitycznej siedziby bogów.

Małe miasteczko znajduje się pięć kilometrów od krajowej autostrady Ateny-Saloniki (90 km od Salonik, 22 km od Katerini i 58 km od Larissy). Z miasteczka w jedną stronę w góry wychodzi międzynarodowy szlak E4 wiodący przez piękną Dolinę Mavrologos. W drugą rozpościera się widok na Morze Egejskie.
Do Litochoro można dostać się autobusem z Salonik oraz Larisy. Pociągi (w tych samych kierunkach) nie jeżdżą za często, a stacja położona jest przy plaży Pieria, czyli ok. 5 km od centrum. Pośrodku miasteczka znajduje się plac z fontanną, dokoła którego zbudowane jest małe rondo. Wokół centralnego placyku mieszczą się restauracje i tawerny oraz liczne sklepy. Przy placu jest łady kościół Św. Mikołaja (Agios Nikolaos). Za kościołem można odpocząć w cieniu parku, gdzie znajdziecie letnią scenę teatralną i place zabaw. My, po zejściu z Olimpu, spędziliśmy tam noc w namiocie i nie było problemów.

Litochoro na mapach: 40°06′10″N 22°30′00″E

1 Comment

  1. Pingback: 5kierunek - Dolina Mavrologos

Twój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.