Ormiański kościół Świętego Zbawiciela w Derbencie

Ormiański kościół Świętego Zbawiciela w Derbencie - Piąty Kierunek

Ormiański kościół Świętego Zbawiciela jest świadectwem różnorodności kulturowej i religijnej Derbentu w Dagestanie. Wśród wielu narodów żyjących w Derbencie na przestrzeni wieków nie może zabraknąć Ormian, którzy są świetnymi kupcami, mistrzami rękodzielnictwa i intelektualistami.

Wchodzę z entuzjazmem do środka kościoła i z uśmiechem witam się po ormiańsku z dwoma paniami, które sprzedają bilety – Barev dzez. Kobiety zdziwione pytają po rosyjsku – Szto? Myślę, że pewnie nie dosłyszały, więc wolniej i wyraźniej ponawiam powitanie – Barev dzez. Znów widzę, że nie rozumieją. Pojmuję, że nie są Ormiankami. Założyłem błędnie, że jak idę do ormiańskiego kościoła, to będą w nim Ormianie.

Kościół powstał w 1871 roku z inicjatywy ormiańskich kupców. Podczas rosyjskiej wojny domowej w latach 1917-1922 budynek kościoła ulega poważanym uszkodzeniom. Dwie kopuły zostają całkowicie zniszczone, a ślady po kulach okaleczają zewnętrzne ściany świątyni i są widoczne do dziś. Lata 1976-1982 przynoszą utracony blask dawnej świetności – kościół Świętego Zbawiciela zostaje odrestaurowany, choć szrama historii nadal pozostaje widoczna.

Obecnie mieści się tu Muzeum Sztuki, Sztuki i Rzemiosła. Nieliczne eksponaty jednak nie należą do ormiańskich mistrzów. W wnętrzu kościoła oglądam prace tabasarańskich tkaczy dywanów, kubaczyńskich jubilerów i lackich ceramików. Jedynie jedna wnęka nosi znamiona ormiańskości. Bije z niej blask palonych świec. Wpatruję się w nie, jak płoną. Czuję ich ciepło, choć na zewnątrz wciąż widoczne są ślady po bolszewickich kulach.

Twój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.