blog_header

Blog

Wpis na blogu

Jordania 2018 – Święta na Bliskim Wschodzie - Piąty Kierunek

Jordania 2018 – Święta na Bliskim Wschodzie

Pewnego listopadowego dnia Beata dzwoni do mnie z informacją, że są tanie bilety na Bliski Wschód. – Gdzie? – pytam. – Jordania – z niepewnością w głosie odpowiada. 15 minut potem oddzwaniam: – Kupione. I tak, zupełnie na spontanie, spędziliśmy ponad tydzień w jednym z krajów leżących na największym półwyspie świata.

Jordania 2018

Na początku maszerujemy do Desert Highway, skąd jedziemy autostopem do Akaby nad Zatoką Akaba Morza Czerwonego. Zaopatrzeni w gaz turystyczny i zapasy wody dwa dni szwendamy się po pustyni Wadi Rum. Kolor piasku zmieniające się w zależności od pory dnia, pełnia księżyca przy rozgwieżdżonym niebie czy wspinaczka z Mikołajem w kanionach Khazali i Kush Khashah to niezapomniane przeżycia. Miejsce, po prostu wciąga nas niczym ruchome piaski.

Wigilię spędzamy w Wadi Musa. Jest choinka i ponad dwanaście potraw. Nie brakuje też tańców i lokalnych śpiewów z akompaniamentem – takie prawie „pastorałki” w wykonaniu arabskim. Spotykamy też sympatyczną parę Polaków z trójmiasta, z którymi współdzielimy zimną izbę najtańszego hostelu w Wadi Musa.

Kolejne dni spędzamy na zwiedzaniu atrakcji Petry. Z trudem znosimy komercję miejsca i horrendalne ceny produktów i usług. Dlatego z ulgą oddychamy wolnością podczas całodniowego trekkingu z Petry do Little Petra. Choć, nie było łatwo, bo bileter i policja turystyczna nie chcą nas puścić na szlak. Ostatnia noc w namiocie jest ciepła. Powrót na lotnisko autostopem we mgle, przy porywistym wietrze i przelotnym deszczu nie robią na nas wrażania, bo jesteśmy pod wrażaniem ciepła jordańskich kierowców, z którymi mieliśmy okazję jechać.

Jordania pachnąca kawą z kardamonem i surowe piękno pustyni otwierają kolejny rozdział poszukiwań Piątego Kierunku, tym razem na Bliskim Wschodzie.

 

Podziel się:

Zobacz także

Pod Swańską Dziewiątką
News
5kierunek

Pod Swańską Dziewiątką

Pierwsze promienie światła malują ciepłem najwyższą górę Gruzji. Masyw Szchary na tle błękitnego firmamentu odbieram za „niebiańską” zachętę do wędrówki. W ciszy wschodzącego słońca przyjmuję

Czytaj więcej »
Sorok dniej - recenzja spektaklu
Testy/Recenzje
5kierunek

Sorok dniej – recenzja spektaklu

Sorok dniej, czyli „czterdzieści dni” to spektakl prezentowany przez grupę „Zatrzymać Obrotówkę”. Sztuka jest inspirowana książką Zbigniewa Pawlaka i Jerzego Wlazło „Pęknięte miasto. Biesłan.”

Czytaj więcej »
W barwach niebiesko-żółtych - Piąty Kierunek
News
5kierunek

W barwach niebiesko-żółtych

Tęsknię za ukraińskimi Karpatami. Z wiadomych względów zamiennie szukam na mapie rodzimych szlaków i znajduję linię w barwach niebiesko-żółtych pomiędzy Szczyrkiem a Wisłą. Nieoczywista trasa

Czytaj więcej »
Kraina wojowników - Chewsuretia - Piąty Kierunek
News
5kierunek

Kraina wojowników – Chewsuretia

Krótki postój w miejscowości Korsza. Znajduje się tutaj skromne muzeum etnograficzne, którym opiekuje się lokalny artysta Szota Arabuli. Zatrzymuję się w nadziei zakupienia tradycyjnych chewsurskich

Czytaj więcej »