Jordania 2018 – Święta na Bliskim Wschodzie

Jordania 2018 – Święta na Bliskim Wschodzie - Piąty Kierunek

Pewnego listopadowego dnia Beata dzwoni do mnie z informacją, że są tanie bilety na Bliski Wschód. – Gdzie? – pytam. – Jordania – z niepewnością w głosie odpowiada. 15 minut potem oddzwaniam: – Kupione. I tak, zupełnie na spontanie, spędziliśmy ponad tydzień w jednym z krajów leżących na największym półwyspie świata.

Jordania 2018

Na początku maszerujemy do Desert Highway, skąd jedziemy autostopem do Akaby nad Zatoką Akaba Morza Czerwonego. Zaopatrzeni w gaz turystyczny i zapasy wody dwa dni szwendamy się po pustyni Wadi Rum. Kolor piasku zmieniające się w zależności od pory dnia, pełnia księżyca przy rozgwieżdżonym niebie czy wspinaczka z Mikołajem w kanionach Khazali i Kush Khashah to niezapomniane przeżycia. Miejsce, po prostu wciąga nas niczym ruchome piaski.

Wigilię spędzamy w Wadi Musa. Jest choinka i ponad dwanaście potraw. Nie brakuje też tańców i lokalnych śpiewów z akompaniamentem – takie prawie „pastorałki” w wykonaniu arabskim. Spotykamy też sympatyczną parę Polaków z trójmiasta, z którymi współdzielimy zimną izbę najtańszego hostelu w Wadi Musa.

Kolejne dni spędzamy na zwiedzaniu atrakcji Petry. Z trudem znosimy komercję miejsca i horrendalne ceny produktów i usług. Dlatego z ulgą oddychamy wolnością podczas całodniowego trekkingu z Petry do Little Petra. Choć, nie było łatwo, bo bileter i policja turystyczna nie chcą nas puścić na szlak. Ostatnia noc w namiocie jest ciepła. Powrót na lotnisko autostopem we mgle, przy porywistym wietrze i przelotnym deszczu nie robią na nas wrażania, bo jesteśmy pod wrażaniem ciepła jordańskich kierowców, z którymi mieliśmy okazję jechać.

Jordania pachnąca kawą z kardamonem i surowe piękno pustyni otwierają kolejny rozdział poszukiwań Piątego Kierunku, tym razem na Bliskim Wschodzie.

 

2 Comments

 1. kasiak74Kasia

  Styczeń 2019 – dla mnie też Jordania jest wielkim odkryciem…

  Reply
  1. 5kierunek (Post author)

   Dla nas to było pierwsze spotkanie z Bliskim Wschodem i trzeba przyznać, że pierwsze wrażenie było bardzo pozytywne. Pustynia nas wciągnęła i z pewnością będziemy zaglądać na Półwysep Arabski w najbliższej przyszłości. Życzymy wielu owocnych podróży i fascynujących odkryć.

   Reply

Twój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.