Janapar Trail (czytaj dżanapar) to długodystansowy szlak o charakterze górskim przez Arcach/Górski Karabach i Armenię. Składa się z 270-kilometrowego odcinka z Hadrutu w Górskim Karabachu do Wardenis w Armenii. Jego przedłużenie – 280 kilometrów przez Armenię, kończy się w Erywaniu. Janapar, po ormiańsku znaczy „droga”, prowadzi przez atrakcje przyrodnicze oraz miejsca ważne dla ormiańskiej historii. Szlak funkcjonuje od 2007 roku. Jego pomysłodawcą jest Raffi Kodżian.
Janapar Trail – co trzeba wiedzieć?
Górski Karabach jest republiką, którą nie uznaje żadne państwo na świecie, nawet sama Armenia. Od lat, kraj czyni starania, aby zachęcić turystów do odwiedzenia tego niezwykłego zakątka Kaukazu. Janapar Trail stwarza doskonałą okazję poznania tradycji rejonu oraz obcowania z dzikością przyrody. Szlak w Górskim Karabachu jest w pełni oznakowany. Prowadzi przez bezpieczne rejony, z dala od linii frontu z Azerbejdżanem. Jest pomyślany tak, by każdego dnia dotrzeć do ludzkiej osady, w której dostępne są miejsca noclegowe (pełna lista w języku angielskim). Tym samym przejście całego szlaku nie wymaga posiadania namiotu lub sprzętu biwakowego. Oczywiście, sympatycy bliskiego obcowania z naturą bez problemów znajdą piękne miejsca kempingowe czy źródła wody. W tym celu warto pobrać darmową aplikację, która nie tylko pomaga w orientacji w terenie, ale pokazuje atrakcje oraz miejsca ważne dla każdego turysty.
Do Karabachu Polacy nie potrzebują wizy. Na przejściu granicznym trzeba pamiętać o podaniu rejonów przez które prowadzi szlak. W przypadku niebezpiecznych sytuacji, rejony są zamykane dla ruchu turystycznego. Na terenie Karabachu obowiązuje dram ormiański (AMD), ta sama waluta, co w Armenii. W Shushi i Stepanakercie są bankomaty. W sklepach na wioskach mogą być jedynie podstawowe produkty. Natomiast w lasach należy uważać na dziką zwierzynę (wilki, niedźwiedzie, szakale, 4 gatunki jadowitych węży). Ludzie są z reguły przyjaźni, jednak osoby ze słabą głową, muszą uważać na „gościnność mierzoną w procentach”. Niestety, w ostatnich latach odnotowano napaści na tle seksualnym.
Szlak posiada fanpage na Facebooku. W razie pytań, dołącz do grupy dyskusyjnej, na której uzyskasz aktualne porady dotyczące sytuacji na szlaku oraz znajdziesz praktyczne informacje. Więcej o Janapar Trail na oficjalnej stronie (w języku angielskim). Powodzenia na szlaku – po ormiańsku „bari dżanapar”.
Janapar Trail – galeria