Góry Gegamskie i potężny smok Azhdahak

Góry Gegamskie - Piąty Kierunek

Góry Gegamskie to pełne mistycyzmu pasmo wulkanicznych gór położonych pomiędzy zachodnim brzegiem jeziora Sewan a Równiną Araratu w Armenii. Najwyższym szczytem tego pasma jest potężny Azhdahak (czytaj Ażdachak) 3597 m n.p.m.

Azhdahak znaczy smok

Góry Gegamskie i potężny smok Azhdahak - Piąty Kierunek01

Nazwa Azhdahak ma swój początek w mitologii ormiańskiej i perskiej. Azhdahak był półczłowiekiem i półsmokiem, którego kojarzono z górami, jeziorami i chmurami. Wierzono, że smok (po ormiańsku wiszap) podczas burz przemieszczał się z gór i jezior do nieba, a z chmur spadał na ziemię. Przy czym czynił olbrzymie szkody i mógł powodować zaćmienie słońca. Wierzono, że tysiącletni smok był w stanie pochłonąć całą ziemię.

 

W języku perskim słowo azhdahak oznacza duże, potężne i ogromne. Według irańskiej mitologii Azhdahak był złym smokiem o imieniu Azhi Dahaka, który walczył przeciw bogowi piorunów. Natomiast w opowieściach Jezydów Azhdahak pojawia się, jako złośliwy latający smok, buchający ogniem i piorunami, który atakuje nocą. Co ciekawe podobnie brzmiące słowo ażdacha jest obecne również w wierzeniach Słowian bałkańskich. Ażdacha to złowrogi smokokształtny duch powietrzny pod postacią wiru powietrznego lub wodnego, który porywał ludzi i zwierzęta. Wiara w ażdachy jest wciąż żywa również na Ukrainie. Według Mojżesza z Chorenu – autora pierwszej kroniki historii Armenii – Azhdahak był królem Medów i dziadkiem Cyrusa, który został zabity przez króla Armenii Tigrana.

Góry Gegamskie – siedziba smoka

Góry Gegamskie i potężny smok Azhdahak - Piąty Kierunek03

Na szycie Azhdahak znajduje się smocze jezioro. Niektórzy wierzą, że na całym świecie istnieją tunele, którymi magiczne stwory mogą się przemieszczać. Jezioro na Azhdahak ponoć jest częścią tego niezwykłego systemu. Wejście do mitycznego świata jest położone na wysokości 3509 m n.p.m. i ma średnicę 500 metrów. Głębokość krateru wynosi 90 metrów. Być może gdzieś tam w głębinach kryje się potężny smok Azhdahak?

Twój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.