Dolina Mavrologos

Piąty Kierunek - Dolina Mavrologos

Jeden z mitów greckich opowiada o Orfeuszu, który zrozpaczony po śmierci żony Eurydyki wyrzekł się kobiet i nie uznawał misteriów dionizyjskich. Za brak szacunku dla boga, Dionizos kazał go rozszarpać. Ów rozkaz posłusznie wykonały towarzyszki Dionizosa – Menady. Szczątki Orfeusza trafiły do rzeki, która płynie w Dolinie Mavrologos.

Dolina Mavrologos

Dolina Mavrologos to niezwykle piękna i malownicza dolina położona na zachód od miasteczka Litochoro. Przez dolinę biegnie europejski szlak E4. Przy wejściu znajdują się tarasy widokowe, skąd widać Morze Egejskie i Olimp jednocześnie. Dnem doliny płynie potok Enipeas. Tą sama nazwą opisuje się wąwóz, który jest końcową częścią ponad dziesięciokilometrowej doliny Mavrologos. Na trasie znajduje się jaskinia Agios Dionysios, gdzie wybija źródełko ze świętą wodą. Dwa kilometry przed Prionią znajduje się stary Monastyr Agios Dionysios datowany na 1542 rok.
Przejście wąwozem poza doznaniami estetycznymi, funduje także niezły trening psychofizyczny. Szlak składa się z licznych podejść i trawersów, po których następują długie zejścia i powrót na podobną wysokość z jakiej się startowało, tylko że po drugiej stronie wąwozu. Grecy powiadają, że przy odrobinie szczęścia, można usłyszeć śpiew zamordowanego w tym miejscu Orfeusza.

1 Comment

  1. Pingback: 5kierunek.pl - Litochoro - u stóp Olimpu

Twój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.